Garść koncepcji na to, w jaki sposób uniknąć kradzieży, kiedy udajemy się na urlop

W pokojach naszego mieszkania przechowujemy wiele cennych skarbów: od złotej biżuterii poczynając, a na sprzęcie radiowo-telewizyjnym kończąc. Nie zadziwia już nikogo fakt, że właściciele często chcieliby powierzyć swoje mieszkanko najlepszemu sąsiadowi, który nie dość, że przypilnuje, żeby nikt podejrzany nie kręcił się pod oknami, to jeszcze podleje kwiaty bądź wyprowadzi psa na przedpołudniowy spacer. Jednak w czasach wzmożonego rozwoju techniki coraz mniej mężczyzn musi liczyć na pomoc sąsiadów.

alarm

Autor: US CPSC
Źródło: http://www.flickr.com
Systemy alarmowe (kliknij tutaj systemy alarmowe Gdynia) instalowane są coraz powszechniej w domach, nie mówiąc już o biurowcach. Ochraniają nie tylko własność prywatną, ale także tę instytucjonalną – idealnym przykładem pozostają chociażby sądy okręgowe, gdzie przechowuje się ściśle tajne dokumenty. Powróćmy jednak do naszych przemyśleń dotyczących prywatnych mieszkań. Alarmy, o których była mowa powyżej, uratowały już niejednego posiadacza lokalu mieszkalnego przed stratami. Zasada działania tego elektronicznego urządzenia jest dziecinnie prosta. Opiera się ona na systemie czujek, które wykryją każde otwieranie okna, gdy alarm jest załączony. Dodatkowo przy próbie rabunku w całym sąsiedztwie słychać przeraźliwy dźwięk, który oznajmia sąsiadom, że w pobliżu grasuje złodziej. Bardziej nowoczesne systemy alarmowe są także wzbogacone o specjalistyczne kamery, które nagrywają obraz w nocy.

Producenci takich przeciwwłamaniowych zabezpieczeń podążają jednakże jeszcze w jednym, całkiem odmiennym kierunku. Obmyślają takie sprzęty, które mają insynuować obecność domowników w domu. Tak zamierzony cel można zrealizować za pomocą całkiem nieskomplikowanych przyrządów. Jednym z nich bywa np. symulator telewizora. Pod naszą nieobecność emituje światło identyczne jak

alarm

Autor: josh.liba
Źródło: http://www.flickr.com/photos/jliba/4415477551/

wspomniany sprzęt rtv, więc kiedy niedoszły rabuś patrzy z podwórza na nasze okna, to przypuszcza, że posiadacze danego lokum właśnie są w trakcie oglądania ich ulubionego filmu. Na tym przykładzie nie kończy się oczywiście asortyment produktów omawianej kategorii. Aby obejrzeć wszystkie dostępne na rynku produkty wystarczy przejrzeć propozycję internetowych sklepów.

Niezależnie od tego, jaki rodzaj zabezpieczenia zdecydujemy się kupić, musimy liczyć się z tym, że trzeba będzie solidnie się wykosztować. Póki co alarmy, zwłaszcza w tych wypasionych wersjach, są przeznaczone raczej dla ludzi bogatych. Kogo nie stać na kosztowne rozwiązania, poradzi sobie w odmienny sposób, czyli np. zakupi gniazdko elektryczne z programatorem czasu, który wieczorami samoczynnie będzie włączał niewielką lampkę.