Kilka wskazówek w kontekście bezpieczeństwa naszych komputerów

komputery są urządzeniami takimi, jak każdy inny sprzęt. Żeby prawidłowo działały, trzeba się o nie odpowiednio zatroszczyć.
Chodzi tutaj o przecieranie przy pomocy szmatki monitora czy o utrzymanie ostrożności z różnego rodzaju płynami przy klawiaturze.

samochód

Autor: Calvad.pl
Źródło: Calvad.pl
Należy pamiętać także o systemie operacyjnym, pulpicie czy też internecie. Dzięki niniejszym poradom można by osiągnąć kolejny poziom wtajemniczenia, ponieważ możesz zostać pełnoprawnym administratorem swojego systemu. Komputer, jeżeli jest przyłączony do internetu, może niestety zostać zaatakowany przez tzw. konie trojańskie czy też wirusy. Mogłyby one (jeśli komputer jest na stałe podłączony do internetu) w sposób ukryty łączyć się z nie zaufanym serwisem. Jeżeli nie ufasz swemu firewallowi, rzeczywiście dobrze byłoby sprawdzić, z kim się łączy nasz komputer przy wykorzystaniu obecnych w systemie narzędzi. Po uruchomieniu wiersza poleceń należy napisać polecenie: „netstat – na”. Na liście zostaną przedstawione wszystkie bieżące istniejące połączenia wraz z ich stanem.
Wyrażony będzie również końcowy adres IP oraz numer portu. Jeśli podejrzewasz, że niektóre z połączeń nie muszą być wykorzystane, trzeba spróbować napisać: „netstat -ab”. Zostaną wymienione nazwy docelowych hostów i programów, z których połączenie jest zainicjowane. Jak wiemy, systemowe zasady utrzymywania bezpieczeństwa są składowane w przystawce gpedit.msc, która jest do wykorzystania w konsoli administrowania MMC. Tego typu przystawka zapisuje ustawienia reguł w pliku registary.pol, lecz trzeba niezwykle uważnie się z nim obchodzić. Nawet jeżeli posiadamy na komputerze zainstalowane nowe programy antywirusowe i antyszpiegowskie, należy czasami samodzielnie skontrolować, czy jakiemuś podejrzanemu oprogramowaniu nie udało się przedostać przez nasze zabezpieczenia.

użytkownikom łączącym się z siecią przez modem radzimy w menu kontekstowym naszego połączenia z internetem wybrać punkt „Właściwości”, zaś następnie na karcie „Opcje” sprawdzić, że zaznaczono opcję „Monituj o nazwę użytkownika”, hasło czy też certyfikat.