Który wybrać obiektyw do aparatu? Na co koniecznie zwracać uwagę przed zakupem? Co jest najistotniejsze?

Dzisiaj kupno aparatu to żaden problem, dlatego też wiele ludzi chcących robić coraz lepsze zdjęcia zmienia kompakty na proste lustrzanki. Natomiast w tym miejscu pojawia się problem, to znaczy jaki obiektyw wybrać. Większe kłopot może się pojawić, jeśli chcemy, aby nasza lustrzanka jednocześnie posiadała, przykładowo zoom taki jak teleobiektyw jak i funkcję makro, tak samo jak w kompakcie. Niestety, identycznie się nie da gdyż do lustrzanki potrzeba sporego zestawu obiektywów, które mogłyby spełnić wszelkie wymagania. Wśród nich natomiast rozeznać się nie jest tak łatwo.

Aparat foto

Autor: Alexandre Dulaunoy
Źródło: http://www.flickr.com
Czasem więc może oznaczać to, iż nie jedynie sposób przyłączenia obiektywu do korpusu okaże się inny, ale także przykładowo mechanizm automatycznego regulowania ostrości. Pierwszym naszym krokiem więc musi być zobaczenie w specyfikacji aparatu, jakiego rodzaju ma typ zamocowania, wtedy jeśli będziemy kupować obiektyw sigma 17-50mm będziemy mieć pewność, że będzie dopasowany – poczytaj więcej tutaj.

Następna rzecz, z jakiej musimy zdać sobie sprawę to to, iż te same obiektywy założone w aparacie analogowym oraz cyfrowym będą dawały różne obrazy. Bierze się to stąd, iż produkcja matryc światłoczułych używanych w lustrzankach cyfrowych o wielkości klatki filmu 35 mm jest dosyć kosztowna, dlatego też wytwórcy najczęściej robią je mniejsze.

Jeżeli ciekawi Cię opisywana problematyka, to odwiedź pozostałe dane na omawiany wątek. Będą równie ciekawe i zostaną Ci w głowie na długi czas.

Dlatego też zdjęcia z cyfrowego obiektywu posiadają mniejszy kadr, tak jakbyśmy użyli dłuższą ogniskową. Na szczęście stosowany jest prosty przelicznik, zwany ekwiwalentem, który daje możliwość by dowiedzieć się, jaką ogniskową dany obiektyw sigma 70-300 dawałby po założeniu na aparat cyfrowy – dowiedz się więcej. Zależnie od tego, jaki obiektyw wybierzemy możliwe jest by robić inne zdjęcia.

Ogólnie rzecz biorąc dostępne są różne obiektywy, przykładowo szerokokątne, które używa się do fotografii wnętrz i krajobrazów. Są też obiektywy klasyczne o ekwiwalencie 35-80 milimetrów do fotografii reporterskiej. Na koniec powinniśmy powiedzieć o teleobiektywach i superteleobiektywach. Te pierwsze mają ekwiwalent o wartości 100-300 milimetrów, są dobre do zdjęć o tematyce sportowej i przyrodniczej, natomiast te drugie są bardziej dla osób, które są profesjonalistami. Bez względu na to, które wybierzemy warto przed zakupem zdobyć trochę informacji oraz zasięgnąć opinii ludzi znających się na tej kwestii.