Prosty sposób na pomaganie innym

Styczeń jest miesiącem gdy tradycyjnie – od ponad dwóch dziesięcioleci – otwieramy swe portfele. Wychodząc na zimowy weekendowy spacer, zapewne w którąś z niedziel styczniowych napotkamy wolontariuszy z barwnymi identyfikatorami, gromadzących datki do puszki w zamian za charakterystyczne czerwone serduszko.

W okolicach tejże imprezy można przeczytać rozmaite, czasami zupełnie skrajne poglądy na ten temat. Rozpatrując je jednak jako objaw wahania statystycznego, możemy stwierdzić że jest to jedna z ważniejszych rzeczy która udała nam się jako wspólnocie. Inną, być może skromniejszą wizerunkowo strategią na pomoc lokalnym społecznościom jest przekazanie 1% podatku na opp. Jest to stosunkowo prosta metoda, wystarczy bowiem z publicznej listy stowarzyszeń mających status organizacji pożytku publicznego wyselekcjonować odpowiadający nam podmiot. Jedynym kłopotem który można mieć to kłopot z wyborem. Musimy na to poświęcić troszkę czasu. W mym wypadku najczęściej jest to darowizna na Związek Harcerstwa Polskiego, ale bez problemu możemy wybrać każdą inną organizację, chociażby najmniejszą.

pitax.pl/przekaz-jeden-procent/?i=1708

Autor: Loren Kerns
Źródło: http://www.flickr.com

Rozmawiając z różnymi osobami na ten temat nierzadko usłyszeć można argumenty, iż przecież przekazanie 1% podatku na opp to drobna kwota, zatem szkoda zachodu.

Jeśli masz chęć przeczytać więcej wiadomości na prezentowany w tym wpisie wątek, to zobacz w tym miejscu śmiało uzupełniające informacje.

W istocie, zwykle kwota widniejąca we właściwym okienku to jedynie kilka groszy. Aczkolwiek gdy zdamy sobie sprawę jak ogromna liczba osób płaci podatki okazuje się, że może uzbierać się całkiem spora kwota. Oczywiście nie ma co liczyć na to, że każdy z podatników spełni ten gest, jednakże zawsze jest on wsparciem dla osób które robią coś z dobroci serca dla potrzebujących.

Zrzeszenia te w zamian za przywilej korzystania z wpływów z podatków winny spełniać bardzo rygorystyczne wymagania, między innymi powinny one ogłaszać raporty finansowe ze swej działalności na swej stronie www. Naturalnie nie ma przeszkód by wyselekcjonowaną organizację wspierać i przez pozostałą część roku, nie koniecznie finansowo. Równie ważne może być wsparcie praktyczne, na przykład przez wolontariat, a więc wykorzystanie własnych talentów dla dobra innych. Być może dzięki temu również i my się czegoś nauczymy od osób którym będziemy pomagać, zaś osoby którymi się opiekujemy będą nam bardzo wdzięczne.