W województwach podkarpackim, czy warmińsko-mazurskim bezrobocie jest całkiem wysokie, zwykle oferty pracy są marne i mało płatne

W ostatniej dekadzie wielu Polaków, zarówno młodych, jak starszych zdecydowało się wyjechać za granicę, w celu znalezienia lepszej pracy. Niejeden wierzy, że nawet gorsza praca, ale za lepsze wynagrodzenie da im poczucie bytowego bezpieczeństwa.

praca

Autor: Dell Inc.
Źródło: http://www.flickr.com

Emigracja w poszukiwaniu bardziej godziwego zarobku jest popularna w licznych krajach naszego kontynentu. Polacy najczęściej podróżują do Anglii i Niemiec. Jest to zrozumiałe, ponieważ kraje te są na tle naszego kraju niezwykle zamożne i standard życia jest o wiele lepszy.

W mniejszych miejscowościach jest niezwykle ciężko znaleźć ciekawą pracę. Stawki są niewielkie i nierzadko stanowiska pracy dostaje się trochę po koleżeńsku. Kryzysową sytuację mają osoby, które nie mają wielu kontaktów i zmuszeni są przeglądać oferty tylko przez urząd pracy lub internet.

Nierzadko jest tak, że ogłoszenia takie są tylko dla formalności, a wybiera się osoby wcześniej polecone. W województwach podkarpackim, czy warmińsko-mazurskim, gdzie bez pracy życje dużo osób na tle innych regionów, najczęściej propozycje pracy są nieciekawe i mało płatne. Na przykład po wpisaniu frazy “praca Chełm” napotykamy się na ogłoszenia typu roznoszenie ulotek, sprzedawca w sklepie, sprzątaczka, a lepsze propozycje pojawiają się bardzo rzadko. Poza tym trzeba napomknąć, że na tego typu ogłoszenia natychmiastowo zgłasza się masa osób, które mają nadzieję dostać lepszą pracę.

praca

W małych miejscowościach zwykle nie znajdują się duże fabryki. Także siedziby dużych firm lokowane są w większych miastach. Naturalnie zdarza się, że w okolicy położony jest jakiś zakład, jednak zwykle posady są tam już zajęte. W Stalowej Woli dużą rolę w napędzaniu gospodarki pełni huta oraz elektrownia. W ostatnich dwudziestu latach otworzyło się również bardzo dużo przedsiębiorstw, głównie handlowych.

Zainteresował Cię ten wpis? Jeżeli tak, to czytaj na stronie o zbliżonej tematyce na kolejnej stronie – odnajdziesz ją w linku poniżej.

Produkuje się tutaj zarówno sprzęt dla wojska jak i maszyny budowlane. Na terenie regionu produkuje się poza tym liczne wyroby metalowe dla przemysłu, wyroby z plastiku oraz odlewy aluminiowe.
Pomimo tego stopa bezrobocia jest nieco wyższa od średniej krajowej.

Dalsza część