Czym są oraz w jaki sposób działają serwery?

Serwer to program, który zaświadcza usługi na rzecz różnorodnych innych programów, zwykle serwery korzystają z innych komputerów, które są podłączone do sieci. Co więcej serwerem nieraz nazywane są także inne komputery, które świadczą tego rodzaju usługi. Serwerami nazywa się również systemy oprogramowania, które upowszechniają zasoby, takie jak bazy danych, pliki czy też internetowe łącza.

serwer, it

Autor: tomasz przechlewski
Źródło: http://www.flickr.com
Jako serwer można wykorzystać zwykły komputer, jeżeli jednak zależy nam na jak najlepszej i najwyższej jakości oraz pełnym wykorzystaniu ewentualności serwera, to powinniśmy dobierać maszyny, które są do tej funkcji oddane. Maszyny te są wyposażone w profesjonalne i szybkie dyski twarde, są dostosowane do długiej i stałej pracy, do tego posiadają wydajne procesory i sporą ilość pamięci RAM.

Serwery to maszyny, jakie muszą być niezawodne. W związku z tym mają 2 a nawet więcej zasilaczy i awaryjne zasilanie. Do tego serwery muszą znajdować się w właściwych pomieszczeniach, jakie powinny być klimatyzowane oraz wentylowane – platforma Tiktalik.

Jeśli interesują Cię prezentowane w tym materiale kwestie i chcesz zobaczyć większą ilość wiadomości na taki temat – wejdź tu sitodruk maszyny używane!

Serwery podłączone są do Netu prędkim łączem, dzięki czemu realne jest współdzielenie zasobów. Z Internetu zdoła więc korzystać dużo postaci jednocześnie. Współdzielenie zasobów przeważnie odbywa się na zasadzie klient-serwer bądź też na zasadzie połączeń Peer-to-peer.

Serwery zdołają funkcjonować na rozlicznego typu oprogramowaniach, niemniej jednak najczęściej stosuje się takie systemy operacyjne, jak OS X, AIX, FreeBSD czy też Microsoft Windows Server 2008 bądź także 2012. Dzięki serwerom w Internecie można realizować nadzwyczaj dużo różnorodnych usług, zezwalają one na obsługę poczty mailowej, różnych stron internetowych, komunikacji online albo przesyłania plików.

Aktualnie zdołamy wyróżnić też serwery muzyczne, serwery plików, aplikacji i baz danych, do tego istnieją też serwery WWW, OPC i serwery internetowe. Pożądane byłoby dowiedzieć się jak funkcjonują poszczególne serwery oraz jaką konkretną funkcję sprawują.