W jakim miejscu powstają technologie high-tech i kto je wytwarza?

Do wzrostu gospodarczego różnorodnego rodzaju przedsiębiorstw czy instytucji badawczych mogłyby się niezwykle przydać specjalistyczne placówki, które są prowadzone przez fachowców z różnorodnych zakresów nauki.

bawiące sie dzieci

Autor: Brisbane City Council
Źródło: http://www.flickr.com
Miejsca tego typu mogą także, dzięki kierowanym przez siebie pracom, posiadać znaczny wpływ na zasobność wchodzących w ich ramy członków.
W ten sposób każdy poznański park technologiczno przemysłowy (odnośnik do serwisu) naukowy popiera innowacyjność i wspomaga nowoczesne rozwiązania. Z wymienionych korzyści korzystają między innymi uniwersytety czy też placówki B+R. W wyniku działań związanych z funkcjonowaniem tzw. inkubatorów firm zauważalny jest stały wzrost liczby nowych jednostek przemysłowych, które funkcjonują w oparciu o nowoczesne technologie. W praktyce taki techno-park jest zespołem oddzielnych budynków łącznie z całą potrzebną infrastrukturą. Ma to na celu powiększenie przepływu m.in. wiedzy pomiędzy zrzeszonymi przedsiębiorstwami, a placówkami naukowymi.
Obszary, w których skupiają się parki technologiczne czy też naukowo-technologiczne, zazwyczaj określane są jako technopolis lub technopolia. Ich powstawanie jest związane z tzw. trzecią rewolucją przemysłową. Najistotniejszą dziedziną gospodarki jest ta, która tyczy się wysokiej technologii. W jej zakres wchodzą takie dziedziny jak elektronika czy też kosmonautyka lub przemysł farmaceutyczny.

Na szybszy wzrost takich technologii bardzo duży wpływ mają tego typu czynniki jak m.in. bliskość opisywanych parków technologicznych, profesjonalne wykwalifikowana kadra czy też dobrze wyposażone zaplecze. Nie bez znaczenia są również odpowiednio duże nakłady finansowe. Bez pieniędzy nic nie byłoby prawdopodobne.